PISTIS - Gnoza i Gnostycyzm

Świecki portal uduchowiony & czasopismo bez dogmatu

Pistis - świecki portal uduchowiony PDF Drukuj
Napisany przez Administrator   
04 marca 2011

Portal Pistis jest całkowicie świecką inicjatywą, nie związaną z żadnym wyznaniem, kościołem, czy denominacją. Inicjatywa ta ma na celu inspirowanie duchowe społeczności portalu, jego współtwórców oraz odbiorców do szeroko pojętej duchowości i rozwoju moralnego, którego tak brakuje w dzisiejszej materialistycznej cywilizacji. Uważamy, że duchowość ma wymiar uniwersalny, że Bóg przemawiać może w każdej kulturze i do każdego człowieka, w każdym czasie. Dlatego też nawiązujemy do wielu tradycji duchowych, czerpiąc z każdej to, co naszym zdaniem najwartościowsze i najgłębsze.

Słowo "Pistis" z języka greckiego oznacza "wiarę". Gdyż wiara jest naszym punktem wyjściowym. Nie poprzestajemy jednakże na niej, gdyż nie chcemy podążać za czymś co może nas zaprowadzić w przepaść. Wybawiająca jest dla nas gnoza, duchowa wiedza (poznanie). Dlatego też najsilniej nawiązujemy do chrześcijańskiej i pogańskiej gnozy, gnostycyzmu, psychologii Junga, czy antropozofii. Nie brakuje również na łamach portalu częstych nawiązań do duchowości wschodu.

Dwa hasła

Jesteśmy też zwolennikami bezdogmatyczności. Nasze hasło "bez dogmatu" nie oznacza jednak walki z tym, czy innym dogmatem, lecz niechęć do zamykania duchowości w okowach religijnych ustaw i prawd ustalonych przez upolitycznione, starożytne synody biskupie, czy w innych "prawdach", które ustaliło jakieś gremium "oświeconych" liderów. Wolność jest dla nas nieoceniona. Wolność myśli, słowa, sumienia i wyznania. Gdyż Bóg powołał nas do wolności, a prawdziwa miłość tylko w wolności odnajduje swe spełnienie.

Drugim naszym hasłem jest "poznaj siebie" (gr. gnothi seauton). Boskości nie szukamy w chmurach, ani w kosmosie, nie szukamy Boga w żadnej z ksiąg (chociaż mogą one być duchowo inspirujące). Droga do Boga to naszym zdaniem droga do swojego wnętrza. Poznając siebie, zgłębiając nasze człowieczeństwo, psychikę, naszą duszę, możemy odkryć w nas Bożą iskrę i tym samym przemienić się, zrzucając z siebie wszelką zwierzęcość, podłość i wszelkie kajdany. To właśnie droga do wewnątrz jest uniwersalną ścieżką, znaną wszystkim mistykom, każdej tradycji duchowej.

Ponadto nie walczymy, nie odrzucamy, nie przeklinamy, nie uznajemy za heretyków (sami nimi jesteśmy ;) ), nie "palimy na stosach", nie dzielimy.

Pragniemy jedności w wolności.

Co robimy?

Portal jest jakby centralnym punktem inicjatywy Pistis. Wokół niego tworzone są inne aktywności. Jedną z nich jest darmowe czasopismo o tym samym tytule. Być może w przyszłości poszerzymy naszą działalność o nowe obszary.

Co Ty możesz robić?

Poza tym, że możesz za darmo pogłębiać na portalu swoją wiedzę, duchowość, czy po prostu się inspirować, proponujemy Ci współpracę. Wszystko po to, byśmy wzajemnie stawali się sobie i Bogu, bardziej miłujący. Jeżeli potrafisz dobrze pisać, możesz razem z nami współtworzyć portal i czasopismo.

Redakcja

Cyprian Sajna - twórca i redaktor naczelny (kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

Rafał Szulc - zastępca redaktora naczelnego

Redaktorzy współpracujący:

Honorowy Patronat: Jerzy Prokopiuk

dr Agnieszka Zielińska (blog)

Piotr Prokopiak (strona www)

Piotr Chodur (blog)

Artur Olczykowski (redaktor www.unitarianie.pl)

Karol Majewski (blog)

Kamil Pawelak

Krystian Modrzejewski

Marcin Stefański

Sławomir Stefan Czarnecki

Ryszard Mucha

 

Kliknij na wybrany obrazek by przejść do podstrony zawierającej zbiór inspirujących materiałów

Jerzy Prokopiuk - honorowy patronat

polecane

Ewangelia Aquariusa Nowa Era

Czasopismo Gnosis

Gnoza

Sny, Astrologia, Gematria

Unitarianie, bracia polscy, arianie

Gnostyk

Era Wodnika

Tarot Apokalipsy

Rozwój duchowy – świadomość i oświecenie

Bądź na bieżąco z nowościami na Pistis.pl!

Na portalu FACEBOOK mamy również  grupę GNOZA - POZNANIE DUCHOWE.

Jeżeli jesteś zainteresowany zgłębianiem duchowych tematów możesz poprosić o dołączenie:

https://www.facebook.com/groups/gnoza/

Autor i Redaktor Naczelny PISTIS:

Cyprian Sajna

kontakt:

cypriansajna@gmail.com

www.cypriansajna.pl

Naszą witrynę przegląda teraz 60 gości 

gnoza / gnostycyzm / religia / duchowość / ezoteryka / Bóg / Jezus Chrystus / mistyka / duchowe inspiracje / okultyzm / Biblia / Jerzy Prokopiuk / Carl Gustav Jung / Rudolf Steiner / Antropozofia / Krishnamurti / Osho / Tadeusz Miciński / Andrzej Towiański / William Blake / Miguel Servet / Faust Socyn / Bracia Polscy / buddyzm / religie wschodu / filozofia / chrześcijaństwo / Cyprian Sajna